کانون مشاوران آفبا

بخوانید، بدانید و جزء نفرات برتر کنکور شوید

اهمیت شرکت درآزمون های آزمایشی جامع
سلام به آفبایی های عزیز!
خیلی از داوطلبان در مورد اهمیت آزمون های آزمایشی از ما سؤال می پرسند. ما در این مقاله قصد داریم چندین مورد از فواید و اهمیت شرکت در آزمون های جامع رو بررسی کنیم:


•    آزمون های آزمایشی باعث می شود که شما شب قبل آزمون زودتر به خواب بروید و از این حیث خواب شما را تنظیم می کند.


•    در حوزه ی جلسه ی آزمون امکان دارد جایگاهتون در کنار پنجره ای باشد و سر و صدای بیرون، یا نور آفتابی که مستقیم به برگه ی شما می تابد، شما را اذیت کند. شاید توسط زمزمه و لب خوانی فرد مجاور خود حواستان پرت شود. شاید صندلی شما استاندارد نباشد و راحت نباشید. حتی شاید برگه ی پرسشنامه را دیر به دست شما برسانند اما از آن طرف سر وقت بگیرند. امکان دارد مراقب جلسه فردی باشد که از روی سهو سر و صدا هایی ایجاد کند که باز هم موجب حواس پرتی و عدم تمرکز شما سر جلسه ی آزمون شود. شاید جای صندلی شما در معرض مستقیم باد سرد کولر باشد. همه ی این احتمالات، حاصل تجربه ی داوطلبان قبل از شما در جلسه ی کنکور بوده. بنابراین، به جای گله کردن و تلف کردن وقت آزمون، خود را با این شرایط وفق داده و به کار خود ادامه دهید. آزمون های آزمایشی شما را در مواجه با این موارد با تجربه می کند.


•    با تکرار شبیه سازی شرایط جلسه ی آزمون، شما به شرایط برگزاری آزمون بیشتر عادت می کنید و این موضوع از استرس شما می کاهد. (در مورد استرس، در یک مقاله جدا مفصٌل برایتان حرف داریم!)


•    به طور مثال، در کنکور تجربی 270 تست وجود دارد. پس در پرسش نامه ی آزمون آزمایشی که شرکت می کنید، حداقل 270 نکته نهفته شده! (از 270 قطعاً خیلی بیشتر است. بسیاری از تست ها هر گزینه شان یک نکته دارد.) پس همان طور که قبلاً به شما عزیزان می گفتیم، بخش مهم تر آزمون های آزمایشی، تحلیل آن ها است.


•    آزمون های جامع شما را از حالت سرگردانی خارج می کند. اگر در دوران جمع بندی دچار تردید شدید که کدام مباحث را مرور کنید (یا وقت بیشتری برای مرور آن بگذارید)، جوابش راحت است. به سراغ مباحثی می روید که در آزمون، تست مربوط به آن را غلط زدید. رفع اشکال می کنید و در نهایت آن قدر از آن مبحث تست می زنید تا به تسلط کافی برسید. در آزمون های بعدی دوباره خود را محک می زنید که آیا کاملاً به آن مطلب مشرف شده اید یا خیر.


•    نقص های آزمونی خود را می شناسید و برطرف می کنید. به طور مثال اگر وقت کم می آورید، سعی می کنید مدیریت زمان خود را اصلاح کنید.


•    با دیدن کارنامه نکات زیادی درباره خودتان متوجه می شوید. مثلاً در کارنامه نوشته اگر غلط نداشتید تراز شما از 9200 به 9600 تغییر می کرد. به این معنی است که تعداد غلط های شما در آزمون زیاد است. بنابراین، با مشاور خود این موضوع را در میان می گذارید و از او راهکار هایی را می خواهید که تعداد غلط هایتان کم شود.


•    زمان کلی کنکور تقریباً 4 ساعت است (عمومی 75 دقیقه، اختصاصی ریاضی و تجربی 175 دقیقه، اختصاصی انسانی 165 دقیقه). ممکن است خستگی، گردن درد، کمر درد و ... به سراغتان بیاید. با شرکت در آزمون های آزمایشی آستانه ی تحمل خود را بالا می برید.


توجه: کنکور های سال های قبل هم نوعی آزمون آزمایشی جامع هستند و توصیه می کنیم حتماً کنکور های چند سال اخیر رشته ی خودتان (چه داخل کشور و چه خارج کشور) را برای خود شبیه سازی کنید.


امیـــــــدواریم مواردی که ذکر کردیم، برای شما عزیزان کارآمد باشد و بتوانید با تمرین در آزمون های جامع، در جلسه ی کنکور بهترین عملکرد را داشته باشید.
موفق و پیروز باشید
کانون مشاوران آفبا